Dne 3. ledna 2022 by světoznámý spisovatel John Ronald Reuel Tolkien oslavil 130. narozeniny. K tomuto výročí proto Mgr. Michaela Mrázová z Ústavu bohemistiky a knihovnictví připomíná jeho díla a přínos pro svět fantasy.

Když se řekne jméno John Ronald Reuel Tolkien mnohým se vybaví trilogie Pán prstenů či Hobit, tedy díla, která byla zfilmována. Nicméně tím dílo J. R. R. Tolkiena nekončí, celý jeho literární svět je neuvěřitelně bohatý a zajímavý. Jako filolog a univerzitní profesor se věnoval staré angličtině, severským jazykům a mýtům, což se ostatně odráží v celé jeho práci.  

Tolkien vytvořil kompletní fiktivní svět Středozem, kde každý národ má svou historii, vlastní jazyk. Toto je asi nejvíce patrné v Silmarillionu, který mapuje mytologii Středozemě a lze jej vnímat i jako jakousi kroniku. Čtení Silmarillionu však nepatří k odpočinkové četbě, a to zejména díky velkému množství jmen a absenci souvislého příběhu.  

Další díla, která rozvíjí svět Středozemě jsou např. Pád Gondolinu, Nedokončené příběhy či Húrinovy děti. Spíše pohádkové příběhy ze Středozemě najdeme ve sbírce s názvem List od Nimrala.  

Po Tolkienově smrti pracoval na dokončení a vydání jeho děl nejmladší syn Christopher, který má také významný podíl na popularizaci otcova díla.  

S dílem J.R.R. Tolkiena jsem se setkala již během základní školy a Hobit je doteď jednou z mých nejoblíbenějších knih. Byla to také pro mne vstupenka do světa fantastiky a ve fantastických světech se pohybuji dodnes a ráda! 


Autor článku: Mgr. Michaela Mrázová, Oddělení knihovnictví